Masline i Maslinovo Ulje - Zdravstvene Prednosti i Saveti za Upotrebu
Sve što treba da znate o maslinama i maslinovom ulju - zdravstvene prednosti, način upotrebe i zanimljivosti koje će vas iznenaditi.
Masline i Maslinovo Ulje - Zdravstvene Prednosti i Saveti za Upotrebu
Masline su jedna od najstarijih namirnica koja se koristi u ljudskoj ishrani, a njihove zdravstvene prednosti su neosporne. Redovito uživanje maslina može ojačati imunski sistem za čak 30%, što ih čini idealnim dodatkom različitim jelima, salatama, picama ili kao samostalnu poslasticu za doručak.
Zašto su masline tako zdrave?
Svježe masline sadrže djelotvorne antioksidante koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala. Zanimljivo je da količina od samo 50 grama maslina dnevno može smanjiti višak kilograma, dok masnoća u njima pospješuje probavu. Masline također sadrže najviše oleinske kiseline koja smanjuje fine bore na koži, dok polifenol štiti srce i krvne žile.

Da li je bezbedno pržiti na maslinovom ulju?
Postoji široko rasprostranjeno mišljenje da nije preporučljivo pržiti ili peći na maslinovom ulju jer ono pri povišenoj temperaturi može oksidirati. Međutim, praksa pokazuje da je balansiran pristup ključan. Najbolje je koristiti hladno ceđena ulja koja nisu tehnološki obrađena, od kojih je trenutno najpopularnije ekstra djevičansko maslinovo ulje koje se obrađuje na 30-60 stepeni.
Kvalitetno maslinovo ulje sadrži ljekovite sastojke samo ako nije starije od 12 mjeseci i ako je čuvano u tamnoj flaši na tamnom mjestu. Važno je napomenuti da ga ne treba zagrijavati iznad 40°C, jer se grijanjem mijenja okus i miris ulja.
Slane masline - korisno ili štetno?
Mnogi se pitaju koliko je konzumacija slanih maslina stetna po organizam, s obzirom da čak i "neslane" masline sadrže izvjesnu količinu soli. Način konzerviranja maslina (zelene, crne, braon) utiče na njihov sadržaj soli, ali generalno, umjerena konzumacija ne predstavlja problem za većinu ljudi.
Različiti ukusi - različite preferencije
Kao što vidimo iz brojnih iskustava, ukusi se razlikuju - neki vole zelene masline, neki crne, neki ih jedu isključivo punjene (najčešće crvenom paprikom ili sirom), dok neki uopšte ne podnose masline. Isto važi i za maslinovo ulje - neki ga koriste samo za salate, neki za kuvanje, dok ga neki uopšte ne podnose.
Istorijska perspektiva
Maslina se smatra jednom od najstarijih namirnica u ljudskoj ishrani. Predanje kaže da potiče sa Krita, a ubrzo se proširila u Egipat, Grčku, Palestinu i Malu Aziju. Spominje se u Bibliji i opisana je u delima drevne egipatske civilizacije. Grčka mitologija kaže da je maslina nastala kada je boginja Atina u nadmetanju s Posejdonom bacila kap vode u klisuru iz koje je kasnije izrasla maslina.
Od antičkih vremena, maslinovo drvo je osiguravalo hranu, koristilo se za ogrev i građu, a plod se koristio i za lečenje mnogih bolesti. Smatrana je simbolom mira i mudrosti.
Praktični saveti za upotrebu
- Za toplinsku obradu hrane koristite maslinovo ulje umjereno, stavljajući hranu u mlako ulje, a ne u vrelo
- Ekstra djevičansko maslinovo ulje najbolje koristiti u hladnoj kuhinji
- Masline čuvajte u tamnom i hladnom prostoru
- Pokrenite naviku konzumacije maslina uz doručak ili kao zdrav međuobrok
- Probajte razne varijante - zelene, crne, punjene, kisele - da otkrijete koja vam najviše odgovara
Zaključak
Bez obzira na lične preferencije, neosporno je da masline i maslinovo ulje predstavljaju važan deo zdrave ishrane. Bogati esencijalnim masnim kiselinama, antioksidansima i brojnim drugim korisnim sastojcima, ovi proizvodi masline zaslužuju mesto u našoj svakodnevnoj ishrani. Ključ je u umerenoj konzumaciji i pravilnom odabiru kvalitetnih proizvoda.